Włącz samodzielne myślenieOto, co polska szkoła wkłada dzieciom do głowy, a co z tego wychodzi, sami zobaczcie:
Uczeń: A wie pani, że Leo Messi skończył szkołę po szóstej klasie, a zarabia 20 mln euro rocznie?
Nauczycielka: I jak myślisz, dobrze zrobił czy źle?
Uczeń (po dłuższej chwili zastanowienia): Chyba źle…

Ta rozmowa miała miejsce naprawdę i sam byłem jej świadkiem. Trzeba tu wziąć pod uwagę, że uczeń odpowiedział zgodnie domniemanymi oczekiwaniami nauczycielki oraz tzw. systemu edukacji, prawdopodobnie obawiając się, że może mieć jakieś nieprzyjemności, jeżeli odpowie inaczej.

Jaki z tego morał?

  • Masz pasję i chcesz realizować swoje marzenia? – To nic nie znaczy, bo musisz skończyć dobrą szkołę, mieć dobre stopnie, certyfikaty, świadectwa i inne pierdoły.
  • Myślisz niekonwencjonalnie? – Jesteś dziwakiem. Dobrze się czujesz? Skontaktuj się ze szkolnym psychologiem.
  • Łamiesz utarte schematy? – Czeka cię naganna ocena z zachowania.
  • Idziesz z tłumem, robisz to co większość? – Dostajesz pochwały, jesteś swój gość.

Jak widać na powyższym przykładzie, oficjalny system edukacji zamyka umysły dzieci w ciasnych ramach schematycznego myślenia, a przede wszystkim uczy posłusznego wykonywania poleceń. Dobre jest to, co zgodne z wytycznymi kuratorium oświaty, dobrzy są uczniowie, którzy grzecznie wypełniają polecenia nauczycieli, natomiast jednostki, które wychodzą poza myślenie pudełkowe są sukcesywnie temperowane, a jeżeli to nie skutkuje usuwane z systemu.

Ja sam jestem rodzicem 1,5 rocznej córeczki i już teraz z wiem, że nie poślę jej do szkoły publicznej. Dlatego rozeznaję się temacie alternatywnych rozwiązań takich jak szkoły demokratyczne, unschooling, edukacja domowa.

Dodaj komentarz - Facebook