Stań się zmianą, którą chcesz zobaczyć na ŚwiecieMiałem kilka dni temu taką sytuację, kiedy jechałem autobusem do pracy. Śpieszyłem się, gdyż byłem już nieco spóźniony. Przed docelowym przystankiem „na żądanie” wcisnąłem przycisk, jednak kierowca pojechał sobie dalej jakby nigdy nic i zatrzymał się dopiero na następnym. Poczułem narastającą falę gniewu, tzw. gulę w gardle i gdyby nie fakt, że autobus już odjechał, chętnie wyrzuciłbym go na kierowcę.

Z drugiej strony, gdzieś z tyłu głowy zapaliła mi się czerwona kontrolka. Było to ostrzeżenie, że jeżeli nie oczyszczę się z tych toksycznych uczuć, to stworzę kolejne doświadczenia, które mi o nich przypomną. Po chwili oddechu, kiedy pozwoliłem sobie na spokojnie obserwować to co czuję, uświadomiłem sobie, że to nie na kierowcę jestem wściekły, tylko na siebie. Kiedy uświadomiłem sobie, że mam żal do siebie, poczułem wdzięczność, w stosunku do kierowcy. Czułem się nie w porządku sam ze sobą, ponieważ nie pozwoliłem sobie wyrazić swojego zdania. W pewnym sensie nie wykazałem się asertywnością, a wystarczyłoby krzyknąć i podnieść rękę, zrobić cokolwiek, żeby przełamać opór przed zrobieniem czegoś inaczej niż otaczający mnie ludzie.

Ocena siebie w czyichś oczach, to niewidoczne więzienie. Ta zakamuflowana samokrytyka stanowi potężną barierę, która powstrzymuje nas przed swobodnym wyrażaniem siebie i naszych potrzeb. Uzmysłowienie sobie tego, jak często zastanawiamy się, co pomyślą o nas inni, to jeden z pierwszych kroków, jakie powinieneś podjąć, jeżeli chcesz się wyrwać z tego mentalnego Matrixa.

Matrix jest w naszych umysłach, chociaż wiele osób (w tym i ja czasem;) doszukuje się go na zewnątrz, w różnego rodzaju instytucjach i tajnych stowarzyszeniach. Natomiast tym, co utrudnia dostrzeżenie tej szklanej ściany jest nasza negatywna ocena rzeczy, które sprawiają nam w życiu trudność. Dlatego zamiast traktować je jako przeciwności, możemy dostrzegać w nich szanse i możliwości.

Otwórz serce na nieprzyjaciela, a stanie się on Twoim nauczycielem <3.

Dodaj komentarz - Facebook