Ewolucja gwiazdDziś podczas porannego jogging’u nie wiadomo skąd w moim umyśle pojawił się proces zgłębiania zagadnienia teorii ewolucji. Dotarło do mnie, że Karol Darwin pomimo bardzo wnikliwych badań nad ewolucją gatunków pominął co najmniej cztery istotne elementy.

Pierwszy paradoks

Darwin nie przewidział możliwości zmiany praw rządzących samą ewolucją. Jeżeli w przyrodzie wszystko się zmienia i ewoluuje, to przykładowo życie w formie biologicznej może wyewoluować w inną formę, w której prawa biologiczne nie działają. Trudno właściwie przewidzieć, jaki inny tor może przybrać ewolucja. Może się również wydarzyć, że pojawi się inna forma życia niebiologicznego.

Drugi paradoks

Życie biologiczne może konkurować z innymi formami życia, których jeszcze nie poznaliśmy z naukowego punktu widzenia. Przykładem takiej konkurencji w naszej cywilizacji mogą być maszyny i programy komputerowe. Jeżeli przyjmiemy punkt widzenia, w którym maszyny w dzisiejszych czasach nabierają pewnego stopnia świadomości, to perspektywa ta rzuca nowe światło na zjawisko radykalnej destrukcji środowiska naturalnego. Maszyny, od ponad 300 lat zaczęły przejmować kontrolę nad naszym życiem i dostosowują środowisko planety pod swoje potrzeby, odbierając nam zasoby naturalne, takie jak tlen, energię i przestrzeń życiową, a nawet pasożytując na nas (np. poprzez mikrochipy).

Trzeci paradoks

Paradygmatem darwinowskiej teorii ewolucji jest konkurencja wewnątrzgatunkowa i walka o byt, która wynika z ograniczonych zasobów środowiska. O ile konkurencja faktycznie często zdarza się wśród gatunków, to my ludzie wypracowaliśmy w toku naszej ewolucji inne formy dzielenia się zasobami, takie jak wymiana, współpraca. Poza tym z pewnością wiele jeszcze mamy w tym temacie do odkrycia, dlatego tworzenie z konkurencji ewolucyjnego paradygmatu jest pozbawione sensu.

Czwarty paradoks

Darwinowska teoria ewolucji ujmuje rozwój w świetle mechanicznym, pomijając aspekt świadomości. My ludzie, mimo że podlegamy nieubłaganym prawom rozwoju, to posiadamy zdolność do przewidywania efektów naszych działań. W gruncie rzeczy w dzisiejszych czasach jesteśmy kluczowymi postaciami na scenie ewolucji naszej planety. Kierunek w jakim potoczy się nasz rozwój zależy od tego, czy weźmiemy odpowiedzialność za siebie, czy pozostawimy ją w rękach nieodpowiedzialnej garstki grup trzymających władzę. Proces ten zależy w gruncie rzeczy od naszej jednostkowej oraz kolektywnej świadomości. To czy oddamy kontrolę nad światem maszynom i komputerom (na wzór wizji z filmu Matrix), czy współpracując dla wspólnego dobra stworzymy harmonijny świat przyjazny dla życia, zależy tylko od nas. Właśnie teraz stoimy na progu kluczowych decyzji, od których zależy, czy w przyszłej Ziemi znajdzie się miejsce dla naszego gatunku.

Konkluzja

Pamiętaj, że kimkolwiek jesteś, w jakimkolwiek miejscu żyjesz, to nikt inny, lecz właśnie Ty masz decydujący wpływ na losy świata. Jeżeli założysz, że jesteś tylko częścią bezwładnej masy ludzkiej, kierującej się egoistycznymi pobudkami, to tak właśnie będzie wyglądać twój świat. Jeżeli natomiast uświadomisz sobie, że możesz stać się zmianą, którą chcesz zobaczyć na świecie, rozwijać się i dawać innym ludziom przykład świadomych decyzji, to skontaktuj się ze mną, gdyż właśnie Ciebie od dawna szukam :D

Cieszę się, że się odnaleźliśmy!

Działajmy razem przy współtworzeniu nowej harmonijnej Ziemi.

Dodaj komentarz - Facebook